Chociaż małe i niepozorne, piłki rehabilitacyjne mogą realnie pomóc seniorom. Nie da się ukryć, że w tej grupie wiekowej, aktywizacja nawet niewielkich partii mięśni jest bardzo istotna, przede wszystkim po to aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością. Różnorodność piłeczek sprawia, że każda ma swoje unikalne zastosowanie. To produkt, który ty i twoi najbliżsi szybko pokochacie: przekonaj się dlaczego.
Ćwiczenia dla seniorów
O ile w innych grupach wiekowych kwestia ćwiczeń jest raczej oczywista i powszechnie wiadomo, że ruch to zdrowie, to w przypadku osób starszych nasuwają się wątpliwości. Niektórzy zastanawiają się czy organizm obciążony chorobami i o słabszej strukturze kości oraz sile mięśni, podoła wysiłkowi fizycznemu. Ćwiczenia są zasadne, ale powinny być odpowiednio dostosowane i skonsultowane z fizjoterapeutą.
Ćwiczenia w domu
Zdecydowana większość osób starszych ceni sobie domowe otoczenie, zwłaszcza że czasami sam dojazd na zorganizowane zajęcia lub siłownię może stwarzać trudności. Nieocenioną pomocą mogą okazać się domowe gadżety, jak np. hantelki, gumy lub właśnie piłki. Te ostatnie ułatwiają zaangażowanie większych partii ciała, co wpływa pozytywnie na postawę i równowagę.
Jak ćwiczyć z piłkami?
Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy wykonać rozgrzewkę, mogą to być skłony, wymachy, skręty głowy i krążenia bioder oraz ramion.
Jedno z ćwiczeń wzmacniających dole odcinki kręgosłupa, polega na położeniu się plecami na piłce z rękami nad głową i stopami przylegającymi do podłoża. Później trzeba prostować kolana, tak by wprawić piłkę w ruch. Ćwiczenie należy powtórzyć ok. 10 razy.
U tych, którzy zaliczają się do aktywnych, można wykonać następujące ćwiczenie wzmacniające miednicę i brzuch: usiąść na piłce ze stopami opartymi o podłoże, oprzeć dłonie na biodrach i lekko kołysać się na boki oraz do przodu i do tyłu. Warto zsynchronizować ruch z oddechem np. brać wdech przy odchyleniu do tyłu i robić wydech przy kołysaniu do przodu. Można dodać również ruchy ramion na boki.
Następne ćwiczenie polega na tym, by położyć się na piłce prawym bokiem, z prawą ręka opiertą o podłogę a lewą leżącą wzdłuż tułowia, kolana powinny być wyprostowane, stopy ułożone na podłodze. Wraz z wdechem trzeba unieść lewą rękę nad głowę, przy wydechu powrócić do pozycji początkowej. Później trzeba zmienić stronę i w ten sam sposób powtórzyć całe ćwiczenie.
Kolejne ćwiczenie polega na tym, by usiąść na piłce i pochylać się tak by ruch wywodził się z bioder, tak żeby pracowały pośladki, a dolny odcinek pleców nie był obciążony. Można to kontrolować, kładąc palce w zgięciu bioder. Wdech powinien być nabierany w pozycji siedzącej a wydech wykonywany w pochyleniu do przodu.
Podczas ćwiczeń piłka powinna być ułożona na macie lub dywanie, tak by się nie ślizgała, trzeba pamiętać o nawodnieniu i o tym by ruchy nie wykraczały poza zakres możliwości.
Piłka z kolcami
Piłeczka rehabilitacyjna z kolcami znajduje swoje zastosowanie w rehabilitacji, masażu i codziennych ćwiczeniach. Całkowicie bezpieczne gumowe wypustki pobudzają krążenie, a co za tym idzie, stymulują dostarczanie do rozcieranych partii ciała, krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze. Różne rozmiary piłeczek i obecność wentyla, pozwalającego na regulację twardości, sprawia, że łatwo je dopasować do indywidualnych potrzeb. Utrzymanie prawidłowego krążenia, zwłaszcza w dalszych częściach kończyn, czyli np. palcach rąk czy stóp może pomóc w walce z nieprzyjemnym uczuciem zimna lub drętwienia. Warto zaznaczyć, że to problem często dotykający ludzi starszych, którzy ze względu na wiek obarczeni są zwiększonym ryzykiem m.in.: cukrzycy, niektórych chorób autoimmunologicznych, osłabienia elastyczności ścian naczyń i konsekwencjami zażywania poszczególnych grup leków, czyli czynnikami sprzyjającymi występowaniu kłopotów z miejscowym uszkodzeniem tkanek.
Piłka „MIDI REH”
Kolejny produkt, który sprawdzi się zarówno u młodszych jak i starszych klientów, to piłka rehabilitacyjna ,,midi reh”. Wraz z wiekiem osłabieniu ulega siła mięśni -dochodzi do powolnej utraty ich masy, poza tym są słabiej stymulowane przez układ nerwowy. Rzecz jasna nie odczujemy tego procesu nagle, ale nie oznacza to, że nie postępuje. Zanikowi mięśni sprzyja również długotrwałe unieruchomienie. 2-3 tygodnie noszenia gipsu lub ortezy może powodować konieczność zapobiegania stratom tkanek, w czym doskonale wykaże się ,,midi reh”.
Korzystanie z piłeczki nie jest tak wymagające jak forsowne ćwiczenia siłowe, dlatego mogą używać jej również osoby z obciążeniami uniemożliwaijącymi intensywny wysiłek fizyczny. ,,Midi reh” pozwala na ogólnorozwojowy trening i wzmocnienie mięśni.
Piłka Classic
Wiele osób cierpi z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, rozwijającej się w wyniku działania czynników biologicznych i mechanicznych na tkanki tworzące staw.
Najczęściej ujawnia się w wieku 40–60 lat, z podobną częstością u kobiet i mężczyzn. Ból, trzeszczenie i ograniczenie ruchomości dotyczą zwłaszcza stawów: biodrowego, kolanowego, rąk i kręgosłupa. Poza redukcją masy ciała zaopatrzeniem ortopedycznym i noszeniem dopasowanego obuwia pacjentom zaleca się wykonywanie właściwie dobranych ćwiczeń fizycznych. Piłka rehabilitacyjna „Classic” pozwala na wykonywanie zrównoważonych ćwiczeń i wspomaga mobilność. Piłka jest w stanie utrzymać obciążenie do 250 kg, a jej rozmiar obiera się na podstawie wzrostu danej osoby.
Źródła:
M. Janiszewska, T. Kulik, M. Dziedzic i in., Osteoporoza jako problem społeczny – patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2015, tom 96, nr 1.
Davidson. Choroby wewnętrzne, red. S.H. Ralston i in., red. wyd. pol. J. Różański, tłum. zbior., t. 1–3, wyd. 23, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
Autor:
Aleksandra Oracz. Autorka tekstów medycznych, studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.