Nadciśnienie tętnicze może wynikać z różnych przyczyn, jednak najczęściej dotyka osoby w starszym wieku. Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego promuje odpowiedni styl życia, który sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia w organizmie. Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy wielu osób na całym świecie. Niektóre z nich przez długi czas nie zdają sobie nawet z tego sprawy, co faktycznie im dolega. Objawy bywają mylące i mogą być traktowane jako symptomy innych chorób. Nie bez powodu nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą”. Ten problem zdrowotny jest jednym z podstawowych, z którym borykają się seniorzy. To osoby, które z większą troską podchodzą do swojego stanu zdrowia i w związku z tym korzystają częściej z ciśnieniomierza, co umożliwia im dokonanie rzetelnej oceny swojego ciśnienia. Częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego w społeczeństwie jest z każdym rokiem wyższa. Mimo stałej i masowej popularyzacji zdrowego stylu życia, ten problem zdrowotny dotyka coraz większej części populacji. Organizatorzy Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego starają się dotrzeć do jak największego grona społeczeństwa w celu podniesienia jego świadomości na temat przyczyn tej dolegliwości i profilaktyki.
Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego – okazja do przybliżenia problemu i działań profilaktycznych
Nadciśnienie tętnicze może powstać w wyniku niezdrowego odżywiania, braku aktywności fizycznej, ale również ciągłego stresu. Schorzenie to może doprowadzić do poważnych zakłóceń pracy układu krążenia, skutkujących zawałem serca lub udarem mózgu, co niejednokrotnie może zakończyć się również zgonem. Nadciśnienie trudno samodzielnie zauważyć, jeśli nie używa się regularnie ciśnieniomierza. Wiele osób nawet nie posiada tego urządzenia. Sprzęt ten można dzisiaj bezproblemowo nabyć, w bardzo atrakcyjnej cenie, w aptekach, sklepach stacjonarnych i internetowych ze sprzętem medycznym lub rehabilitacyjnym. Tylko okresowe sprawdzanie wyników badań ciśnienia, wykonywanych o stałych porach, może wykazać, że jest ono za wysokie. Warto również zwrócić uwagę na sposób mierzenia ciśnienia. Do badania należy przygotować się, siedząc przez 2-3 minuty spokojnie i równomiernie oddychając. Nie należy używać ciśnieniomierza po dużym wysiłku fizycznym czy zaraz po spożyciu posiłku. Pomiar powinien być wykonywany raz na lewym i raz na prawym ramieniu. Dla pewności można wykonać po dwa pomiary i oznaczyć jako faktyczny, niższy wynik.
Schorzenia będące skutkiem nadciśnienia tętniczego
W wyniku następstw nadciśnienia tętniczego co roku umiera około 17,5 mln ludzi na świecie. Na powikłania powiązane z tą dolegliwością cierpi 9,4 mln. Nie tylko zawał i udar, a w najgorszym przypadku zgon, mogą być następstwem nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Wiele milionów ludzi cierpi na różne schorzenia, które u podstaw mają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Powikłania wynikające z braku reakcji na problemy ciśnieniowe są bardzo poważne dla organizmu i mogą objawiać się uszkodzeniem różnych narządów wewnętrznych, takich jak, na przykład nerki, utratą lub zaburzeniami wzroku czy też dysfunkcjami poznawczymi. Dlatego tak ważne jest wczesne diagnozowanie problemu. Podstawowym zadaniem jest zapoznanie społeczeństwa z prostymi metodami diagnozowania tej choroby z
pomocą ciśnieniomierza. WHO definiuje odczyt ciśnienia na tym urządzeniu, wynoszący 140/90 mm Hg lub większy, jako wskazujący na nadciśnienie. Jeśli utrzymuje się ono przez kilka dni i jest tak samo wysokie lub wyższe, nie należy odwlekać wizyty u lekarza. Specjalista kardiolog lub internista dopasuje odpowiednie leki, których regularne przyjmowanie, unormuje z pewnością poziom ciśnienia.
Wysokie ciśnienie tętnicze w odniesieniu do grup wiekowych
Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, z którym borykają się osoby z różnych grup wiekowych, jednak najczęściej diagnozowane jest u seniorów. Wiąże się to z następującym z wiekiem ogólnym pogorszeniem sprawności funkcjonowania ich organizmu, zmianami hormonalnymi i mniejszą aktywnością fizyczną. Czasami jest to również wynik prowadzenia przez wiele lat niezdrowego trybu życia, palenia papierosów, spożywania alkoholu, niewłaściwego odżywania czy też siedzącego trybu życia. Na powstawanie nadciśnienia tętniczego mogą mieć również wpływ przebyte lub przewlekłe choroby, takie jak dysfunkcje nerek czy tarczycy. Znaczna ilość seniorów z nadciśnieniem tętniczym to sygnał motywujący do działań w tej grupie wiekowej. Dlatego też w ramach Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego prowadzone są prace nad różnego rodzaju projektami kompleksowych strategii zapobiegania i leczenia nadciśnienia, skierowanymi między innymi do seniorów. Główny kierunek działań to identyfikacja „cichego zabójcy” z pomocą ciśnieniomierza, co przekłada się na rutynowe monitorowanie wysokości ciśnienia krwi, wykonywane ściśle według określonych zasad. Umożliwia to skuteczne zdiagnozowanie i w konsekwencji leczenie nadciśnienia.
W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak walczyć z nadciśnieniem na co dzień
Regularne badanie ciśnienia z pomocą ciśnieniomierza i przyjmowanie leków w momencie jego zdiagnozowania to nie wszystko, co można i trzeba zrobić, by pokonać „cichego zabójcę”. Niezwykle istotna jest zmiana stylu życia. Wyjątkowe znaczenie ma odpowiednie odżywianie z ograniczeniem ilości węglowodanów. Odpowiednio dostosowana kalorycznie i składnikowo dieta może uczynić cuda. Jej zadaniem jest dostarczyć organizmowi niezbędne mikro i makro elementy oraz witaminy, konieczne do jego sprawnego funkcjonowania. Kolejne działanie niwelujące nadciśnienie, to aktywność fizyczna. Powinna być dopasowana do możliwości ruchowych seniora i wykonywana w miarę regularnie, najlepiej pod okiem instruktora. Warto zorientować się, czy w okolicy działa fitness klub oferujący zajęcia dla
seniorów. Dobrym rozwiązaniem jest również pływalnia, na której prowadzone są często
ćwiczenia ruchowe dla osób starszych. Nie można zapominać jednak o zdrowiu psychicznym, a to gwarantuje przebywanie wśród życzliwych ludzi, wspólne wyjścia do teatru, kina czy po prostu rodzinne spotkania przy obiedzie. Doskonałym pomysłem jest udział także w działaniach różnego rodzaju warsztatów, organizowanych w klubach seniora.
Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego ważny dla seniorów
Corocznie obchodzony 17 maja Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego zachęca seniorów do troski o zdrowie ich układu krążenia, zwiększając jednocześnie ich wiedzę na temat wszelkich zagrożeń, jakie niesie za sobą nieleczone nadciśnienie. Seniorzy z reguły poddają się okresowym badaniom, ale jest wśród nich spora grupa osób, które nie widzą takiej potrzeby i to do nich skierowany jest apel o nielekceważenie regularnych pomiarów ciśnienia krwi. Światowy Dzień Nadciśnienia uświadamia potencjalne skutki nieleczenia nadciśnienia krwi w postaci udarów i zawałów serca. Edukuje również w zakresie działań profilaktycznych, takich jak pomiary wykonywane samodzielnie z pomocą ciśnieniomierza. To wszystko ma zachęcać seniorów do regularnego monitorowania swojego stanu zdrowia i lepszego stylu życia, wpływającego pozytywnie na kondycję fizyczną oraz psychiczną ich organizmów. Wykrycie „cichego zabójcy” we wczesnym stadium pozwala uniknąć tragicznych konsekwencji zdrowotnych.
Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego to okazja do zmiany wielu codziennych zachowań, która może przynieść same benefity dla zdrowia. Szczególnie seniorzy powinni uważnie wsłuchać się w ideę tego corocznego wydarzenia