Blog

Bezpieczny Senior #02 Przykład fałszywej inwestycji

Jak nie dać się oszukać w sieci – przykład fałszywej inwestycji

Drodzy Seniorzy,

Dziś chciałbym poruszyć bardzo ważny temat dotyczący bezpieczeństwa w sieci. W ostatnim czasie natrafiłem na post na Facebooku, w którym został zmanipulowany głos znanego polskiego przedsiębiorcy, Rafała Brzoski, prezesa InPostu, w celu zachęcenia do fałszywych inwestycji. Po wejściu na stronę, poproszą nas o zostawienie swoich danych, a potem? 🙂 Możecie się już tylko domyślać..

Pokrótce wyjaśnię, dlaczego takie oferty są oszustwem i jak możemy się przed nimi bronić.

Przede wszystkim, warto nie oddawać się wizji szybkiego, pewnego, nie wymagającego większego zaangażowania „zysku”, ponieważ najzwyczajniej w świecie, taki zysk nie istnieje. Świat byłby zbyt piękny 🙂

Omówimy, jakie są sygnały ostrzegawcze, czyli : jakie zostały wykorzystane techniki manipulacji, jakich informacji brakuje, a muszą być, czy co wyróżnia prawdziwe nagranie od wykorzystania sztucznej inteligencji, oraz jak zrozumieć, że to oszustwo nie włączając nawet nagrania.

Oto nagranie ekranu zachęty do „inwestycji”:

A teraz szczegółowo przeanalizujmy ten film – co tu jest nie tak… 😉

Jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze?

Przede wszystkim, zacznijmy od rozłożenia na czynniki pierwsze – jakie pierwsze sygnały ostrzegawcze powinny „włączyć” w naszej świadomości czerwoną lampkę.

Fałszywe obietnice niebotycznych zysków

  • W poście obiecuje się, że inwestując jedynie 1000 złotych, możemy zarobić aż 30 000 złotych.
    Takie obietnice są zazwyczaj zbyt piękne, aby były prawdziwe. Taki zwrot oznacza zysk w wysokości 2900%, co jest nierealne i niezgodne z rzeczywistością. Żadne giełdy, lokaty, czy obligacje nie oferują takich zysków.

Zachęta do inwestycji przez Rafała Brzoskę

  • Rafał Brzoska to jeden z najbogatszych polaków, twórca InPostu, jednej z najbardziej stabilnych i najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce. Nie ma żadnego, logicznego argumentu, dlaczego miałby w tak infantylny sposób zachęcać tak wąskie osób grono (200 osób) do inwestowania kwotą 1000 zł. ŻADEN dobrze prosperujący przedsiębiorca nie oferuje takich usług.

Opis platformy

  • Oszust wykorzystujący materiał filmowy, w żadnej sekundzie nagrania nie informuje o nazwie platformy inwestycyjnej, skąd jest, jaki jest jej adres www.

Gwarantowane Zyski

  • Głoś podkreśla „gwarantowane” zyski, co w realnym świecie inwestycji jest prawie niemożliwe bez ryzyka. Nawet celebryci reklamujący np. zakłady bukmacherskie, mają obowiązek informować, że jest to hazard i wiąże się on z ryzykiem.

Jak rozpoznać, że nagranie jest stworzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji?

Świat się rozwija, wchodzimy w erę sztucznej inteligencji. Oszuści niestety też. Dlatego przeanalizujmy jak rozpoznać, że jest to sfałszowane nagranie.

Dźwięk nie zlewa się z ruchem ust

  • Wideo jest niedopasowane – ruch ust nie zlewa się z głosem, co jest kolejnym dowodem na manipulację. Warto na to zwracać uwagę, póki technologia jeszcze nie poszła tak do przodu, że mamy z tym problem.

Oryginalny film

  • Link do oryginalnego filmu, który został użyty do próby oszustwa. Jeśli materiał filmowy wydaje się podejrzany, spróbujcie wyszukać na YouTube, używając takich fraz jak „Rafał Brzoska wywiad”, „wywiad z Rafałem Brzoską”, „Rafał Brzoska prezentacja” itp.

Techniki manipulacji

Niestety jako istoty ludzkie, w naszej naturze jest to, że w wielu etapach naszego życia dajemy się nabierać na proste sztuczki.. Jednak – nie tym razem. A o to jakie jakie zostały tutaj użyte techniki manipulacji:

Przedstawienie się jako Rafał Brzoska – jeden z najbogatszych Polaków. Technika manipulacji: „Autorytet

  • Oszust podaje się za Rafała Brzoskę, prezesa firmy InPost, aby zyskać autorytet. Twierdzi, że jest jednym z najbogatszych Polaków, ma na celu wzbudzenie zaufania i wiarygodności. Skoro on jest bogaty, my też możemy.

Stwierdzenie, że każdy go zna. Technika manipulacji : „Społeczny dowód słuszności”

  • Twierdzenie, że każdy zna Rafała Brzoskę, ma na celu wykorzystanie efektu społecznego dowodu słuszności, sugerując, że skoro wiele osób mu ufa, to jego oferta na pewno jest wiarygodna i ja też mogę mu zaufać.

Oszust podający się za przedsiębiorce, informuję że jest to Twój szczęśliwy dzień. Technika manipulacji: „Manipulacja emocjonalna”

  • Twierdzenie, że jest to „szczęśliwy dzień”, ma na celu wywołanie pozytywnych emocji i entuzjazmu, co ma na celu obniżyć czujność i krytyczne myślenie odbiorcy. Szczęśliwy dzień będzie najwyżej dla oszusta, któremu zostawi się środki..

Ograniczona liczba miejsc (tylko 200). Technika manipulacji: „Reguła niedostępności”

  • Technika wywodząca się z marketingu, stara jak świat. Informacja o ograniczonej liczbie miejsc ma na celu stworzenie poczucia pilności i niedoboru, co może skłonić do szybkiego działania bez dokładnego przemyślenia oferty. „Zainwestuj teraz, bo okazja przepadnie”. Bla bla bla.

Jak rozpoznać fałszywe konto z którego został zamieszczony materiał?

Przede wszystkim „przezorny zawsze ubezpieczony” omówimy w tym rozdziale jak rozpoznać, że konto jest fałszywe, nie włączając nawet filmu.

Sprawdź Konto:

  • Zawsze sprawdzaj konto, które zamieszcza takie posty. Jeśli ma mało lub żadnych obserwujących, prawdopodobnie jest to konto fałszywe. Tutaj akurat mam screen z innej próby oszustwa, ale zasada działania jest ta sama.
zrzut ekranu 2024 07 11 o 12.04.38

Weryfikuj Informacje:

  • Sprawdź źródła informacji. Jeśli znana osoba zachęca do inwestycji, spróbuj znaleźć oficjalne wypowiedzi tej osoby na ten temat.

Szukaj Rzetelnych Źródeł:

  • Korzystaj z zaufanych źródeł informacji i unikaj podejrzanych stron czy kont w mediach społecznościowych.
  • Warto również zasięgnąć porady u znajomych lub członków rodziny przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej.

Podsumowanie

Bądźcie czujni i nie dajcie się oszukać! W razie wątpliwości, zawsze możecie się do nas zwrócić po poradę. Pamiętajcie, że oszuści w sieci są coraz bardziej wyrafinowani, ale z odpowiednią wiedzą i ostrożnością możemy ich unikać.

Zostaw pierwszy komentarz

InPost Paczkomaty

14,99zł

InPost Kurier

14,99zł

InPost Kurier za pobraniem

17,99zł

DPD Pickup

10,99zł

DPD Kurier

17,99zł

DPD Kurier za pobraniem

20,99zł